Optymalny trening dla początkującego

Optymalny trening dla początkującego

Dzisiaj chcę opowiedzieć Wam jak powinien wyglądać optymalny trening na siłowni dla osób początkujących. Jeśli jesteś osobą początkującą, dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią albo myślisz o tym, żeby zapisać się na siłownię koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak powinien wyglądać optymalny trening dla początkującego.

Zacznij od podstaw

Na początek musisz poznać najważniejsze zasady treningu. Zawsze o nich pamiętaj.

Przede wszystkim Nie forsuj się za mocno. Nie stawiaj sobie celu 100% albo nic. Małe kroczki i realne założenia. Tylko tym sposobem wytrwasz i pokochasz to co robisz. Najważniejszy jest proces.

Wszelkiego rodzaju wyzwania, np. 1000 brzuszków dziennie, 5 km codziennego joggingu, to głupota. Każdy jest inny i każdy ma inne predyspozycje. Nawiasem mówiąc brzuszki w żaden sposób nie wpływają na zgubienie tłuszczu z brzucha. 

Nawadniaj się i odżywiaj się prawidłowo. Odpowiednia dieta zapewni Ci siłę, moc oraz chęć do kolejnego treningu. Zadbaj o to, by posiłek przedtreningowy był lekkostrawny. Na treningu masz czuć się lekko, bez uczucia przepełnienia czy przelewania w żołądku. Najlepiej by czas posiłku i samego treningu dzieliły 2-3 godziny. Pij minimum 2 litry wody dziennie.  

Pamiętaj o śnie i regeneracji. Śpij min 6-7 godzin. Sen i regeneracja to podstawa. Nie zapominaj również o rozciąganiu. Nie pomijaj tej części treningu, zadbaj o elastyczność swoich mięśni, które odwdzięczą się lepszym zakresem ruchomości, co przełoży się na efektywność Twojego treningu.

Rozgrzewka to podstawa

Jedno z najważniejszych przykazań na siłowni głosi: “jeśli nie masz czasu na rozgrzewkę, to nie masz czasu na trening!”. Całkowicie się z tym zgadzam, rozgrzewka przeprowadzona w odpowiedni sposób ustrzeże Cię przed kontuzją. Kontuzja na początku przygody treningowej to najgorsze co może się stać i na pewno nie zmotywuje nas to do dalszej aktywności. 

Zacznij od FBW

Skoro mamy już podstawy, należy wybrać odpowiednią dla siebie metodę treningową. Jako osoba początkująca musisz skupić się na tym, by odpowiednio wzmocnić mięśnie w sposób globalny. Co to oznacza? Trening w swej strukturze musi obejmować wszystkie grupy mięśniowe, a tym właśnie charakteryzuje się  FBW (full body workout). Ma on na celu globalne usprawnienie mięśni, wzrost siły, przystosowanie do większych obciążeń oraz zredukowanie dysbalansu mięśniowego spowodowanego trybem pracy, stylem życia oraz wadami postawy. Aby dobrać odpowiednie dla siebie ćwiczenia i dowiedzieć się jak poprawnie je wykonywać warto zacząć swoją przygodę od spotkania z trenerem, który przygotuje indywidualny plan treningowy.

Taki trening FBW należy wykonywać 3-4 razy w tygodniu. Pamiętaj o stosowaniu metody małych kroczków, stopniowym zwiększaniu poziomu trudności czy wykorzystywanego obciążenia i oczywiście odpowiedniej rozgrzewce przed każdym treningiem. Nie zaniedbuj też rozciągania i rollowania. Możesz to robić po treningu, ponieważ rozgrzane mięśnie łatwiej poddają się rozciąganiu, co zwiększa ich elastyczność. Warto skupić się na miejscach w naszym ciele, które są najbardziej napięte i przykurczone.

Pamiętaj, że optymalny trening dla początkującego to indywidualnie dobrany trening. Tak naprawdę nieważne, czy jesteś początkujący, czy zaawansowany. To, że jakiś plan treningowy jest idealny dla Twojego kolegi nie znaczy, że będzie on idealny również dla Ciebie.

Udostępnij post...

Share on facebook
Facebook
Share on email
E-mail

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O mnie

Adam Piwko

Jestem sportowcem przez całe moje życie i jestem podekscytowany, że mogę podzielić się z Wami wszystkim tym co dał mi sport. Kontuzje nigdy nie są zabawne, ale mogą zaprowadzić cię w wyjątkowe miejsce. Tak właśnie było ze mną. Na początku byłem walczącym nowicjuszem i popełniłem każdy błąd, jaki można było popełnić. Na szczęście teraz, jako dorosła osoba z większą wiedzą i doświadczeniem nauczyłam się, co działa, a co nie! Moje pierwsze doświadczenia z dietą były ciężkie, ponieważ chciałem jeść wszystko (nawet krzesło!). Ciężko jest się przyznać do tego, że potrzebujesz pomocy, ale jest to niezwykle istotne. Nie jesteś sam na świecie i masz możliwość polegania na innych podczas swojej podróży.

Metamorfozy moich klientów

Opinie o współpracy